Αθλητικά νέα: Ο Jan Eydenzon είναι ο νικητής του ρωσικού πρωταθλήματος

Βίντεο: Αθλητικά νέα: Ο Jan Eydenzon είναι ο νικητής του ρωσικού πρωταθλήματος

Βίντεο: ''Η Ρωσία θα εγκαταλείψει την Τουρκία'' 2024, Μάρτιος
Anonim

Και οι "υποβρύχιοι" του Όμσκ έχουν συλλέξει μια συλλογή βραβείων

Όλοι οι Ρώσοι διαγωνισμοί για υποβρύχια αθλήματα πραγματοποιούνται από τις 25 έως τις 29 Ιανουαρίου στην πισίνα Chelyabinsk 50 μέτρων "Stroitel". Juniors και juniors 14-17 ετών, καθώς και αγόρια και κορίτσια 12-13 ετών, ανταγωνίζονται στην κολύμβηση με πτερύγια, κολύμπι σε κλασικά πτερύγια και καταδύσεις. Ως μέρος της ομάδας της περιοχής του Ομσκ, δύο αθλητές έχουν ήδη γίνει νικητές διαγωνισμών στις νεότερες από αυτές τις ηλικιακές κατηγορίες.

Η Μαρία Μπαντίλοβα κατάφερε να ανέβει στο βάθρο 4 φορές. Την πρώτη μέρα, κέρδισε 2 ασημένια μετάλλια - σε αποστάσεις 100 και 800 μέτρων σε πτερύγια. Τη δεύτερη ημέρα, προστέθηκαν 2 ακόμη ασημένια μετάλλια - η Μαρία ήταν δεύτερη στον αγώνα των 50 μέτρων με πτερύγια, καθώς και στον αγώνα των 200 μέτρων με πτερύγια. Ο Artyom Kornienko κέρδισε 2 ακόμη μετάλλια. Κέρδισε χάλκινο στα 200 και 400 μέτρα σε κλασικά πτερύγια.

Στην πρωτεύουσα της Ουντμούρτια, ο αγώνας για τα βραβεία του ρωσικού πρωταθλήματος στη σκοποβολή αεροβόλων και οι All-ρωσικοί διαγωνισμοί για αεροβόλα και πυροβολισμούς μικρού διαμετρήματος μεταξύ αθλητών κάτω των 21 ετών συνεχίζεται. Περισσότεροι από 400 συμμετέχοντες από 39 περιοχές της χώρας ήρθαν στο Izhevsk.

Στις 28 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο του ρωσικού πρωταθλήματος, τα μετάλλια παίχτηκαν με αεροβόλο τουφέκι σε κινούμενο στόχο σε απόσταση 10 μέτρων. Master of Sports της Ρωσίας Yan Eydenzon, που εκπροσωπεί την περιοχή του Ομσκ, έγινε ο καλύτερος σε αυτήν την πειθαρχία. Ο Arseny Shishigin, ο οποίος κέρδισε το "χάλκινο", επισκέφθηκε επίσης το βάθρο. Η δεύτερη θέση πήρε η Νικήτα Ορέσκοφ από την επικράτεια του Κρασνογιάρσκ.

Έτσι, σήμερα η ομάδα της περιοχής του Ομσκ έχει ήδη 3 "βάθρα". Σας υπενθυμίζουμε ότι στις 27 Ιανουαρίου ο Kirill Altukhov κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην άσκηση «τουφέκι αέρα, πυροβολώντας σε έναν κινούμενο στόχο σε απόσταση 10 μέτρων».

Φωτογραφία: υπηρεσία Τύπου του Υπουργείου Αθλητισμού.